Koronavirus a pendler
Novinky s účinností od 24.04.2020
Již poněkolikáte se změnil režim cestování přes hranice. V tomto článku řešíme pouze situaci pendlerů, přeshraničních pracovníků. Zdržujeme se větších komentářů o postupu Vlády. Zde chceme prakticky popsat situace, jak se k nim budete muset jako přeshraniční zaměstnanci postavit. Režim je sice mírně rozvolněn, ale pendlerům to nějak výrazně nepomůže. Držíme všem palce a budeme sledovat vývoj a stránku postupně aktualizovat,neboť v současné chvíli jsou veškeré informace z vyšších míst velmi kusé a nepřesné, budeme nadále sledovat a upřesňovat. Sledujte nás na facebooku, pokud něco v článku změníme, upřesníme, budeme Vás informovat:-
Sledujte stránky ministerstva vnitra, zde probíhají veškeré aktualizace ohledně pohybu přes hranice:
- Stránky ministerstva vnitra
Upozorňujeme, že nemáme právní vzdělání a nemůžeme garantovat, že to, co zde napíšeme, tak stoprocentně platí. Navíc je velké množství výjimek.. Článek je pouze pro hrubou orientaci v tomto problému. Také musíte vzít v potaz, že rozhodnutí vlád ČR i SRN se může měnit prakticky z hodiny na hodinu, vývoj je velmi dynamický. Spolu s vámi doufáme, že situace bude trvat co nejkratší dobu.
Celá tisková zpráva
Vláda rozšířila okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území Česka. Usnesení navíc dává občanům České republiky (ČR) možnost vyhnout se při návratu karanténě, pokud předloží maximálně čtyři dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat ve 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den. Občané ČR i cizinci s povolením vstupu na naše území mají od půlnoci 27. dubna 2020 dvě možnosti příjezdu do ČR: nástup 14denní karantény nebo předložení potvrzení o absolvování testu vydané lékařem či orgánem ochrany veřejného zdraví potvrzující, že u nich byl proveden test na přítomnost COVID-19 s negativním výsledkem. Test nesmí být starší než čtyři dny a zajišťuje si ho osoba sama na vlastní náklady. „Chceme lidem maximálně zjednodušit návrat do Česka. Možnost vyhnout se po předložení testu karanténě jsem prosazoval dlouhodobě jako opatření, které nám umožní pokračovat v postupném návratu do režimu před pandemií,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Cestovat každý den do země, kde studují, i zpět mohou nově i příhraniční studenti. Ti se vyhnou karanténě, když každých 14 dnů předloží při překročení hranic maximálně čtyři dny starý test. Tuto možnost denně cestovat a vracet se bez nutnosti karantény získají při přeložení testu od pondělí také pendleři. Ruší se tedy povinnost vycestovat ve 14denních cyklech. U příhraničních zaměstnanců ve zdravotnictví, IZS, sociálních službách a subjektech kritické infrastruktury stále platí právo vycestovat bez karantény při návratu. Nemusejí tedy předkládat ani negativní test. Totéž platí u pracovníků v mezinárodní dopravě, diplomatů nebo osob cestujících za hranice v mimořádných případech na dobu kratší než 24 hodin. Usnesení také rozšiřuje kategorie cizinců, kteří mohou do ČR vstoupit. Nově mohou za určitých podmínek přicestovat občané EU za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studenti vysokých škol ze zemí EU.Jak postupovat v praxi
Bude Vám umožněn následující režim: přeshraniční pracovníci, překračující hranici s Německem a Rakouskem za účelem výkonu práce budou moci od nyní překračovat určené hraniční přechody denně. Má to ale jen jeden významný háček: musí se min. 1x za 14 dní prokázat negativními testy na Covid19. Zde je k tomu formulář, který vám po testování vyplní praktický lékař (pokud bude tedy testy mít)Pokud na testy nechcete nebo z různých důvodů nemůžete:
Můžete se rozhodnout, nenechat se testovat. Odjet můžete do zahraniční kdykoliv. Nyní ani nemusíte mít k tomu důvod výkonu práce, můžete klidně na dovolenou, na poštu apod. Vrátit do ČR se můžete kdykoliv, veškeré turnusy padly, není třeba čekat 14 dní a více. Pokud se však na hranicích neprokážete testem na negativní Covid19, musíte na 14 dní vždy do karantény.Výjimky pendlerů, kteří mohou denně překračovat hranice a nebudou muset testy mít:
Karanténa v ČR a její proplácení
Jaké tedy máte možnosti kromě výše uvedených
Kurzarbeit v SRN
Kurzarbeit pomáhá zaměstnavateli i zaměstnanci. Zaměstnanci nadále trvá pracovní poměr, není propuštěn a dostává 60 procent čisté mzdy (případně 67, pokud má děti). Vláda v SRN toto období krize nyní natáhla od 01.03.2020 - 28.02.2021. Zaměstnanec může v tomto režimu dostávat tuto částku tedy až 12 měsíců. Pozor: na toto mají nárok pouze zaměstnavatelé, které krize nějakým způsobem poškozuje. Například nemocnice, domovy důchodců apod budou mít naopak většinou nedostatek personálu, ti určitě o Kurzarbeit nemohou zažádat. Naopak hotely, stravovací zařízení, ale i provozy, kde chybí vlivem krize díly, zažádat mohou. Vždy tedy záleží na konkrétní situaci dané společnosti. Nevýhodou Kurzarbeit pro pendlery v situaci, ve které se nyní nacházíme je to, že Kurzarbeit neznamená, že celou dobu budete doma. Zaměstnavatel může po Vás chtít, abyste pracovali podle jeho potřeb. Buď každý den například 2 hodiny, nebo 1x týdně 1 den. Tím pádem zde vzniká opět problém s dojížděním do práce (protože přes hranice vás nepustí). Pokud do práce nepřijedete, hrozí vám výpověď za hrubé porušení pracovní kázně. Pokud při Kurzarbeit pracujete, máte částečně vyšší mzdu (do výpočtů se zde nebudu pouštět, jen pro informaci, že na tom nebudou stejně ti, kteří nepracují a někdo, kdo do práce aspoň částečně chodí). Pro pendlery je nejidálnější, mít Kurzarbeit a zároveň nechodit po tuto dobu vůbec do práce (důvodem jsou zavřené hranice). Ale toto bohužel určuje zaměstnavatel.Výpověď v této době
Podrobně se věnujeme výpovědí zde: Výpověď v NěmeckuJestliže nemáte v SRN nahlášeno bydliště a bydlíte v ČR, platí pro vás české zákony. Jak postupovat, je popsáno na stránkách v odkazu výše. Tím, že se z ČR nedostatete, určitě vše řešte s německým úřadem práce písemně. Ideálně faxem, aby byla splněna povinnost, nahlásit se ihned po obdržení výpovědi. POZOR: e-mailová komunikace zatím není brána jako oficiální kanál k jednání s úřady. Možnosti jsou opravdu tedy jen: osobně (nyní nelze, pokud jste v ČR), písemně dopisem (problém s tím, že nesplníte podmínku nahlásit se včas). V SRN totiž neplatí, že důležité je datum odeslání, ale počítá se datum přijetí na úřad. A Česká pošta nyní není schopna doručovat do SRN do druhého dne. Proto fax zůstává nejlepším řešením. Na internetu najdete i poskytovatele faxových služeb online, stačí dokument naskenovat.
Karanténa
Pokud přijedete ze zahraničí, automaticky Vám bude nařízena karanténa. Musíte si telefonicky vyřídit neschopenku (zavolejte svému doktorovi, na hygienu). Tuto neschopenku neprodleně zašlete jak zaměstnavateli. Bohužel proplácena nebude, pokud tedy nemáte nadstandardně velkorysého zaměstnavatele, ale aspoň můžete doložit, že jste do práce opravdu nemohl/a dorazit. Mohlo by Vás to aspoň uchránit od výpovědi.Časté dotazy od Vás
1. Mám nárok na Kindergeld, pokud jsem doma na Kurzarbeit?
Ano, nadále jste pojištěn v SRN, nárok na KG máte. Jedinou výjimku tvoří vyslaní zaměstnanci českou firmou do SRN. U těchto pracovníků je vše mnohem složitější.
2. Kdo mi proplatí karanténu?
Bohužel nikdo. Můžete se zkusit obrátit na právníky, někteří tvrdí, že je možné vyžadovat kompenzaci po ČR. Osobně se domníváme, že moc šance není, protože ČR nezakázala výjezd pro pendlery úplně.
3. Mohu dostat výpověď, když marodím, jsem v karanténě nebo pobírám Kurzarbeitgeld?
Ano, ale zaměstnavatel k tomu musí mít vážné provozní důvody, které by měl uvést do výpovědi. Výjimkou jsou pracovní poměry sjednané na dobu určitou, zde automaticky končí poměr uplynutím doby a také výpověď ve zkušební době, kde nemusí být uváděny důvody. Zaměstnavateli však vzniká povinnost, pokud marodíte, platit Vás prvních 6 týdnů (u zkušební doby 2 týdny) a poté platby přebírá německá pojišťovna.
4. Pokud si vezmu neplacené volno, kdo za mě hradí zdravotní pojištění?
První měsíc se ničím zabývat nemusíte. Poté musíte na německou pojišťovnu nahlásit, že jste na neplaceném volnu a pojištění si platit sám.
5. Kurzabeit vzniká automaticky?
Ne, zaměstnavatel musí mít vážnější problémy a zažádat o povolení úřad práce. Zároveň v podnicích s odbory či radou zaměstnanců toto oni musí schválit (což většinou dělají). Společnosti, které nemají odbory ani radu se musí domluvit se zaměstnancem. Je k tomu nutná písemná dohoda. Zaměstnanec se pak již o nic nemusí starat. Můžete tedy Kurzarbeit odmítnout, ale počítejte pak s výpovědí pro nadbytečnost, protože zaměstnavatel pro vás nebude mít práci.
6.Jak budu placen, když pobírám nemocenskou a zároveň jsem podepsal dohodu o Kurzarbeit?
Od data platnosti dohody o Kurzarbeit (lze dokonce zpětně od 01.03.) Vám bude zaměstnavatel vyplácet pouze náhradu ve výši Kurzarbeitgeld. Pokud například marodíte od 25.02. a podepsali jste i zpětně souhlas s Kurzarbeitgeld od 01.03., budete 100 procent platu brát pouze do 29.02. Od 01.03. pak počítejte se 60ti procenty nemocenské po prvních 6 týdnů.
7. Komu nesmí dát zaměstnavatel výpověď?
Těhotným a 8 týdnů po porodu. Také rodičům, pokud čerpají rodičovskou dovolenou. POZOR - toto platí pouze u zaměstnavatelů s více než 10ti zaměstnanci.
8. Musím se bát, že mě nepustí zpět do ČR?
Nemusíte, pokud jste občan ČR nebo zde máte povolení k pobytu. Jak jsme psali výše, dejte si jen pozor, kdy se vracíte, můžete přijít o status pendlera, pokud se vrátíte dříve než za 14 dní.Napište nám:info@top-agentur.com