Formuláře na přelomu roku a nástupu do SRN od roku 2020

Ideální je, vyřešit si tyto formuláře již v listopadu a prosinci a při nástupu do prvního zaměstnání v SRN.


Ten, kdo již má Steuer ID NR. přidělené (to jsou všichni, kteří podávali daně nebo si v předchozím roce podávali žádost jako neomezený plátce daně), neusí nově od roku 2020 vyplňovat formulář žádosti. Automaticky vždy dostanou přidělenu třídu 1 (nespadnou do třídy 6). Bohužel je ale jistější, si i nadále o třídu 1 žádat, protože hodně finančních úřadů to požaduje i nadále. Nutné je podat vždy, pokud chcete daňovou třídu 3 (ženatý / vdaná). Pak je nutno podávat Žádost jako neomezený plátce daně a zaškrtnout, že chcete třídu č.3.Kdo nemá zatím daňové číslo přidělené (nastupuje do SRN do prvního zaměstnání a nikdy nepodával daně), musí vyplnit jeden ze dvou formulářů. Možné formuláře pro pendlery jsou pouze 2 a vypadají hodně podobně. Otázkou tedy je, jaký použít. Jeden z nich použijte určitě, protože bez přihlášení na finanční úřad byste sklouzli do daňové třídy č.6 s velmi vysokými zálohami na daň z příjmu. Zaměstnavetel po Vás bude chtít Steur ID Nr. Vyřízení na finančním úřadě trvá nějakou dobu, zaměstnavateli byste měl/a nahlásit, o jakou třídu jste žádal (1 nebo 3), maximálně po dobu 3 měsíců může zaměstnavatel odvádět zálohy v předpokládané třídě, kterou Vám finanční úřad přidělí (většinou je vše do 2 měsíců vyřízeno, tak by s tím neměl být problém). Ale i v případě, že by Vám dal daňovou třídu č. 6, o peníze nepřijdete, v daních se Vám to potom vrátí.


Svobodní, bezdětní si mohou ušetřit cestu na český finanční úřad a vyplnit pouze Žádost jako pracovník s omezenou povinnosti k odvodu daně. Zde dostanete přidělenu automaticky daňovou třídu č. 1 a dokonce ani ve většině případů, pokud nemáte jiné příjmy než ze zaměstnání v SRN, nemusíte pak podávat daňové přiznání (ale můžete, pokud se Vám to vyplatí).


Pro ženaté, vdané a ty, kteří chtějí pobírat Kindergeld, je vhodnější druhý formulář: Žádost jako pracovník s neomezenou povinností k odvodu daně. Pozor: i když je v políčku osobní údaje uvedeno manžel/ka a partner/ka - v žádném případě sem nepatří přítel(kyně). Partnerem je myšleno pouze registrované partnerství osob stejného pohlaví, ne druh či družka. Pokud si nejste jisti výběrem daňové skupiny, natočili jsme pro Vás krátké video: Výběr skupiny Nic nezkazíte, když si zažádáte o třídu 1. Pokud přeplatíte na daních více, po podání daní se Vám to poté vrátí. V trojce hrozí velké nedoplatky.


Formulář EU/EWR - EU/EHP je nutné potvrzení od českého finančního úřadu jako příloha k daňovému přiznání.