Německé daňové třídy

 

Co znamená daňová třída

Zjednodušeně řečeno: podle zařazení do daňové třídy platíte měsíčně různé zálohy na daních. Celkově je v Německu 6 různých daňových tříd, v nichž každé jsou jiné zálohy v průběhu roku. Většina pendlerů má jen velmi nepřesné informace a proto může docházet k nepříjemnostem a velkým nedoplatkům po podání daňového přiznání, pokud byla zvolena špatná daňová třída. Pár bodů hned na začátek:
  • Pokud máte zvolenou špatnou daňovou třídu, nic se neděje, jen na konci roku buď daně doplatíte (při trojce) nebo Vám budou vracet.
  • Nikdy nebudete doplácet, pokud máte daňovou třídu 1, 4 a 6, pokud nemáte jiné příjmy než ze zaměstnání. Většinou Vám naopak vrátí.
  • Při daňové třídě č. 3 počítejte s nedoplatky, pokud manžel/ka v ČR pracuje. Čím více vydělává, tím více můžete doplácet. Pouze pokud jsou příjmy manžela/-ky nízké, nedoplatky vzniknout nemusí
  • Děti s daňovou třídou 1 a 3 nemají nic společného. Výši daně ovlivňují jen minimálně, pouze samoživitelé jsou zvýhodnění.
  • Nebudete na tom hůře, pokud jste si zvolil/a třídu 1 i přesto, že máte manžela/-ku. Na konci roku se Vám to po podání daní vyrovná.
  •  

    Daňová třída č. 1

    Může si o ni zažádat kdokoliv. Pro svobodné je to jediná možnost (pokud nejsou samoživitelé). Pokud je správně strhávána daň od zaměstnavatele (což až na výjimky je vždy)a pokud nemáte již v průběhu roku zažádáno o daňové slevy například na dojíždění a nemáte jiné příjmy než ze zaměstnání, nic doplácet nebudete. Naopak velmi často dochází k vrácení daní (zde záleží na výši příjmů, na nákladech, slevách apod.)

     

    Daňová třída č. 2

    Je určena pouze pro samoživitele. Samoživitel je ten, v jehož domácnosti nebydlí kromě něj a dětí žádný jiný dospělý s příjmy (pozor: ani sourozenec dítěte, pokud již je dospělý a vydělává). Nemusíte se bát, pokud jste ve třídě 1, daňovou úlevu si pak uplatníte při podání daní. Musíte jen při zpracování daňového přiznání toto do daní uvést.

     

    Daňová třída č. 3

    Slouží pro jednoho z manželů. Doporučujeme si o ni zažádat až po konzultaci, často zde dochází na konci roku k nedoplatkům. Zpočátku se to jeví jako nejlepší možnost výběru, protože v této třídě nejsou žádné nebo velmi nízké zálohy. V průběhu roku je to tedy velmi příjemné. Noční můrou se však může stát, když zjistíte, že na konci roku bude třeba doplácet z důvodu, že druhý z manželů měl v ČR příjmy. Čím vyšší jeho příjmy v ČR jsou, tím vyšší vzniká nedoplatek. Vratky na daních v této třídě jsou jen velmi vzácné, a to pouze v případech, že manžel/ka nepracuje a máte vysoké náklady na dojíždění apod.
  • Nic se nestane, pokud budete ve třídě 1, i když na třídu 3 máte nárok. Na konci roku se pak vypočítá daň jako byste byl/a ve třídě 3 a budete většinou velmi příjemně překvapeni vratkou na dani.
  • V žádném případě si nepodávejte žádost o třídu 3, pokud druhý z manželů vydělává více než 350. tis. Kč(platí pro rok 2019). Pokud je úředník správně informován, bude Vás pak danit jako byste byl v daňové třídě č. 1 a nedoplatky jsou pak vysoké.
  • Děti nemají s touto daňovou třídou nic společného
  •  

    Daňová třída č. 4

    Vhodná pro manžele, kteří pracují oba v SRN a mají podobné příjmy. Zálohy jsou stejné jako ve třídě 1.
  • Po podání společného zdanění se opět vše vyrovnává a doplatky zde podobně jako ve třídě 1 nehrozí
  •  

    Daňová třída 5

    Opět se týká manželů. Pokud oba pracujete v SRN a jeden z Vás má oproti druhému extrémně nižší příjem, můžete si zažádat o kombinaci 3 + 5. Trojku si vezme ten, kdo vydělává více a 5 ten, kdo má nízké příjmy. Než si o tuto kombinaci zažádáte, určitě si spočítejte, zda Vám nehrozí nedoplatky. Nepříjemně je také často překvapen partner se třídou 5, protože odvádí velmi vysoké zálohy na dani.

     

    Daňová třída č. 6

    Pokud si nezažádáte o žádnou jinou daňovou třídu, spadáte do ní automaticky. Jsou v ní nejvyšší odvody. Používá se při souběhu dvou zaměstnání (v prvním máte 1, v druhém musí být pak 6) nebo při souběhu zaměstnání a podnikání. Nemusíte opět mít strach, pokud jste se nestihli přihlásit do jiné třídy, po podání daňového přiznání Vám na daních budou vracet.

     

    Složitost daní a časté mýty

    V ČR platí jednoduše 15ti procentní zdanění na české příjmy. Zahraniční příjmy jsou z daní vyjmuty a výpočet je většinou naprosto srozumitelný a jasný. V SRN hraje roli hodně proměnných. Například odpracovaná doba v SRN, výše příjmů z ČR, další příjmy, příjmy druhého z manželů. Daň není jednotná a čím vyšší příjmy v rodině jsou, tím vyššímu procentu zdanění podléhá Vaše německá mzda. K tomu se nesmí zapomínat na zvolení daňové třídy a celý systém je rázem velmi nepřehledný. Zde uvádíme časté mýty, spojené s výší daně a argumenty a dotazy, se kterými se setkáváme nejčastěji:
  • Kolegovi vrací mnohem více za stejných podmínek. Opravdu máte shodné podmínky? Dojíždíte stejně, Váš partner vydělává v ČR stejně, máte stejnou daňovou skupinu? Měli jste stejné zálohy na dani? Nemarodil/a jste? Většinou stejné podmínky nejsou. Nemáme problém s tím, když nám pošlete podklady kolegy, podívat se, proč mu budou vracet více
  • Mám vyšší příjmy než minulý rok, budou mi vracet více. Ani toto bohužel není pravdivé. Naopak se velmi často stává, že pokud jste část roku pracoval/a v ČR, kde většinou bývají nižší příjmy, dostal/a jste v roce, kdy jste do SRN nastoupil/a více vráceno než v roce, který jste odpracoval/a kompletně v Německu (samozřejmě záleží opět na vícero faktorech a nákladech)
  • České příjmy druhého z manželů přeci nemohou ovlivnit výši daně. Bohužel ano. Tento příjem sice opravdu není daněn, ale podléhá tzv. daňové progresi. Tzn., že německý úřad sečte příjmy vás obou a pak se zdaní německý příjem procentní sazbou, která odpovídá příjmům dohromady. Čím vyšší příjmy, tím vyšší procento zdanění
  • Pracoval/a jste část roku v ČR? Ano, i k těmto příjmům se přihlíží, i když se nedaní, podléhají tzv. progresi - viz předchozí bod.
  • Byl/a jsem nemocný/-á, vrátí mi více. Opak může být pravdou, v některých případech může dojít i k nedoplatku (opět rozdíl oproti ČR)
  • Tvz. progresi podléhají i další příjmy jako například nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek a další příjmy
  •